Pojdi na glavno vsebino
0

Vnetje lasnega mešička (Folikulitis) - vzroki, simptomi in zdravljenje

Vnetje lasnega mešička (Folikulitis) - vzroki, simptomi in zdravljenje

Folikulitis je pogosta kožna bolezen, ki nastane zaradi vnetja lasnih mešičkov. Pogosto jo povzroča bakterijska okužba. Sprva se lahko pojavi kot majhni mozoljčki okoli lasnih mešičkov, kjer rastejo dlake. Stanje lahko povzroči srbenje, bolečino in neprijetne občutke. Okužba se lahko razširi in postane krastava rana. Blaga oblika folikulitisa običajno mine brez brazgotin v nekaj dneh ob osnovni negi. Resnejše ali ponavljajoče se okužbe pa lahko zahtevajo predpisana zdravila. Če se ne zdravi, lahko hujša okužba povzroči trajno izpadanje las in brazgotinjenje.

Pri ljudeh s seboroičnim dermatitisom je koža že nagnjena k vnetjem in draženju, kar lahko poveča tveganje za razvoj folikulitisa, saj razdraženi lasni mešički postanejo bolj dovzetni za okužbe.

Kako nastane Folikulitis?

poškodbe lasnih mešičkov

Folikulitis nastane, ko se lasni mešički vnamejo zaradi okužbe ali draženja.

Najpogosteje ga povzroči bakterija Staphylococcus aureus, vendar lahko do vnetja pride tudi zaradi glivične okužbe, virusov ali mehanskih poškodb kože.

Poškodbe lasnih mešičkov nastanejo zaradi britja, trenja tesnih oblačil ali zamašitve por z olji in znojem.

Te mikropoškodbe omogočajo vdor mikroorganizmov v lasne folikle, kar sproži vnetni proces, ki vodi v simptome, kot so rdeči izpuščaji, srbenje in gnojni mehurčki.

Simptomi Folikulitisa

vnetje lasnih mešičkov

  1. Rdeči izpuščaji
    Ko pride do vnetja lasnih mešičkov, se na koži pojavijo majhni, rdeči izpuščaji. Te izpuščaje lahko spremlja občutek toplote in blage bolečine ob dotiku. Izpuščaji so pogosto koncentrirani okoli dlačic in se lahko hitro širijo, še posebej v toplem in vlažnem okolju ali ob nadaljnjem draženju kože.

  2. Srbenje
    Srbenje je pogost simptom folikulitisa in je pogosto eden prvih znakov. Srbenje se pojavi zaradi draženja lasnega mešička in prisotnosti vnetnih snovi, ki sprožijo imunski odziv telesa. Če prizadeto območje praskamo, se lahko stanje poslabša in povzroči dodatno draženje ali širjenje okužbe.

  3. Gnojni mehurčki
    V nekaterih primerih folikulitisa se izpuščaji napolnijo z gnojem in tvorijo majhne mehurčke. Ti mehurčki lahko počijo, kar povzroči iztekanje tekočine in nastanek krast. Gnoj kaže na bakterijsko okužbo v mešičku.  V hujših primerih je potrebno zdravljenje z antibiotiki, da se prepreči širjenje okužbe.

  4. Oteklina in občutljivost kože
    Ko se vnetje poveča, lahko prizadeto območje postane otečeno in občutljivo na dotik. Oteklina nastane zaradi nabiranja tekočine in povečanega krvnega obtoka na območju vnetja. Občutljivost na dotik je posledica draženja živčnih končičev v koži, kar lahko povzroči neprijetne občutke ali celo bolečino.

  5. Kraste
    Če gnojni mehurčki počijo, se na prizadetem območju pogosto oblikujejo kraste. Te kraste so del procesa celjenja. Če jih odstranimo prezgodaj, povzročijo draženje kože ali celo brazgotinjenje, zato je pomembno, da se kraste ne praskajo. S tem se izognemo morebitnim zapletom, kot so okužbe ali počasnejše celjenje.

Vrste Folikulitisa

Folikulitis se lahko pojavi v različnih oblikah, odvisno od vzroka in resnosti.

Glavne vrste vključujejo:

Bakterijski folikulitis
Povzroča ga bakterija Staphylococcus aureus, ki okuži lasne mešičke. Najpogosteje se pojavi po britju ali kadar nosimo zelo tesna oblačila. Simptomi vključujejo rdeče izpuščaje, srbenje in gnojne mehurčke.

bakterijski folikulitis

Vroča kopel  in folikulitis
Nastane po kopanju v okuženih jacuzzijih ali bazenih, ki niso ustrezno razkuženi. Povzročajo ga bakterije Pseudomonas aeruginosa (to je gram-negativna bakterija, ki je pogost povzročitelj okužb, predvsem pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom. Najpogosteje se pojavi v bolnišničnem okolju in je znana po svoji odpornosti proti več antibiotikom. Lahko povzroči okužbe kože, sečil, pljuč in ran.)

Vročekopelni folikulitis

Glivični folikulitis
Povzroča ga gliva Malassezia, zlasti v toplih in vlažnih okoljih. Simptomi vključujejo srbeče, rdeče izpuščaje.

Glivični folikulitis

Folikulitis zaradi vraščenih dlak
Pojavi se pri vraščenih dlakah, pogost pri moških, ki se britjejo. Lasje rastejo nazaj v kožo in povzročijo vnetje.

Psevdo folikulitis barbae

Virusni folikulitis
Povzroča ga virus Herpes simplex. Simptomi vključujejo boleče mehurčke, napolnjene s tekočino, ki lahko počijo in se razširijo.

viralni folikulitis

Vzroki za vnetje lasnega mešička

Razvoj folikulitisa ima različne vzroke.

Najpogostejši vzrok je okužba z bakterijo Staphylococcus aureus, ki prodre v kožo prek majhnih poškodb, kot so mikropoškodbe med britjem ali trenjem kože ob tesna oblačila.

To bakterijo pogosto najdemo na koži, vendar postane problematična, ko pride v poškodovan lasni mešiček.

Glivične okužbe so drugi ravno tako pogost vzrok. Gre za glivo Malassezia, ki povzroča draženje foliklov, to pa vodi do vnetja.

Glive se razmnožijo ob intenzivnem potenju in ali ko nosimo nepropusta oblačila, ki ne dihajo. 

Mehanski dražljaji lahko povzročijo folikulitis brez prisotnosti okužbe.

Tesna oblačila ali uporaba neustreznih kozmetičnih izdelkov lahko povzroči mehansko drgnjenje kože in zamašitev por. To vodi v vnetja, podobno kot, če bi stalno drgnili kožo z grobim materialom.

Pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, kot na primer diabetiki ali ljudje, ki jemljejo imunosupresive, je večja verjetnost za razvoj folikulitisa. Njihov obrambni mehanizem je oslabljen, zato se telo težje bori proti mikroorganizmom.

Napačna higiena je prav tako pomemben dejavnik. Nepravilno čiščenje kože, uporaba okuženih brisač ali nečistih bazenov povečuje tveganje za okužbo.

Vraščanje dlak po britju je še en pogost razlog, saj se dlake zvijejo nazaj v kožo in povzročijo vnetje. To stanje je pogosto pri ljudeh z gosto in kodrasto dlako.

vraščanje dlak

Dejavniki tveganja za nastanek vnetja lasnega mešička

Če torej ponovno povzamemo najpogostejše dejavnike tveganja za folikulitis:

Pogosto britje: Stalno britje z dolgočasnimi rezili lahko povzroči mikropoškodbe kože, kar omogoči bakterijam vdor v lasne folikle.

Nošenje tesnih oblačil: Tesna oblačila, zlasti iz neprepustnih materialov, povzročajo trenje in zamašitev por. To draži kožo in vodi v vnetje. Primer: Oprijete kavbojke ali sintetična oblačila med vadbo povečajo tveganje za folikulitis.

Vroče in vlažno okolje: V takšnih pogojih se koža hitreje znoji, kar povzroči zamašitev por in razvoj glivic, kot je Malassezia. Primer: Intenzivno potenje v telovadnici brez takojšnjega tuširanja povečuje tveganje za okužbo.

Oslabljen imunski sistem: Ljudje z oslabljenim imunskim sistemom (npr. zaradi sladkorne bolezni ali uporabe imunosupresivov) so bolj nagnjeni k okužbam, saj se telo težje bori proti bakterijam in glivam.

Uporaba kontaminiranih predmetov: Uporaba umazanih brisač, okuženih britvic ali kopanje v nečistih bazenih povečuje tveganje za okužbo. Primer: Plavanje v neustrezno razkuženem bazenu pogosto vodi do vročekopelnega folikulitisa.

Ti dejavniki povečujejo tveganje za draženje kože in okužbo z mikroorganizmi, kar vodi v razvoj folikulitisa.

Zapleti ki se lahko pojavijo pri vnetju lasnega mešička

Folikulitis lahko povzroči več zapletov, če ni pravilno zdravljen.

Eden izmed glavnih zapletov je brazgotinjenje, kjer se poškodovana koža ne zaceli pravilno, kar povzroči trajne spremembe na površini kože.

Na primer, globok folikulitis na obrazu lahko povzroči trajne brazgotine, podobne tistim pri aknah.

Drugi zaplet je absces, kjer se v koži razvije večja gnojna tvorba, ki jo je potrebno kirurško odpreti.

Ob ponavljajočih se vnetjih lahko pride tudi do trajnega izpadanja dlak (alopecija), saj se lasni mešički uničijo.

alopecia

Kako preprečiti Folikulitis

Preprečevanje folikulitisa zahteva pravilno nego kože in zmanjšanje dejavnikov, ki povzročajo draženje ali okužbo lasnih mešičkov.

Ena ključnih metod je pravilna higiena, kar pomeni redno čiščenje kože, zlasti po vadbi ali v vročih, vlažnih pogojih.

Po vadbi si privoščite takojšen tuš, da preprečite zamašitev por z znojem in olji.

Pravilna tehnika britja je prav tako bistvena.

Uporabljajte sveža in ostra rezila ter britje izvajajte v smeri rasti dlak, kar zmanjša možnost mikro poškodb. 

Pogosta menjava britvic in uporaba pen za britje zmanjšata tveganje za draženje kože.

Nosite ohlapna oblačila iz naravnih materialov, kot je bombaž, saj to omogoča dihanje kože in preprečuje trenje. Trenje lahko poškoduje mešičke in ustvari pogoje za razvoj vnetja.

Izogibajte se uporabi predmetov ki bi lahko bili okuženi, kot so brisače, britvice in drugi pripomočki, ki jih delite z drugimi.

Ljudje z oslabljenim imunskim sistemom naj bodo še posebej previdni, saj se okužbe pri njih hitreje razvijejo.

Pomembno je, da redno obiskujejo zdravnika in pravočasno zdravijo vsako draženje ali vnetje kože.

redni obisk zdravnika

Zdravljenje vnetja lasnega mešička ali folikulitisa

Za uspešno obravnavo folikulitisa je pomembno pravilno določiti vzrok težave.

Manj hudi primeri se obvladujejo z uporabo antiseptičnih mazil, ki vsebujejo klorheksidin ali vodikov peroksid, saj ta preprečujejo širjenje okužb..

Pri bakterijskih okužbah se uporabljajo lokalni ali peroralni antibiotiki, kot so mupirocin ali klindamicin, odvisno od resnosti okužbe.

Če je vzrok glivična infekcija, se predpišejo antimikotiki.

Pomembna sta tudi higiena kože in izogibanje dražečim dejavnikom, kot so tesna oblačila ali britje.

Naravne rešitve za folikulitis

Za naravno reševanje folikulitisa se uporabljajo različne učinkovine z antiseptičnimi, protivnetnimi in protiglivičnimi lastnostmi.

Nekatere izmed najbolj učinkovitih naravnih sestavin vključujejo:

  1. Olje čajevca: Deluje kot antiseptik in pomaga pri preprečevanju okužb.
  2. Aloe vera: Ima protivnetne lastnosti, ki pomagajo zmanjšati rdečico in srbenje.
  3. Kokosovo olje: Deluje protiglivično in pomirja razdraženo kožo.
  4. Jabolčni kis: Pomaga uravnotežiti pH kože in zmanjšati bakterijsko rast.

Strokovni postopki za reševanje Folikulitisa

Strokovni postopki za zdravljenje folikulitisa vključujejo več pristopov, odvisno od resnosti:

  1. Topični antibiotiki: Mupirocin ali fuzidinska kislina se uporabljata za lokalno okužbo.
  2. Peroralni antibiotiki: Predpisani so za hujše ali razširjene okužbe (npr. klindamicin).
  3. Antimikotiki: Pri glivičnem folikulitisu se uporabljajo kreme ali peroralna zdravila, kot sta ketokonazol ali flukonazol.
  4. Kortikosteroidi: Za zmanjšanje vnetja pri hudih primerih.
  5. Kirurška drenaža: Uporablja se pri abscesih ali gnojnih okužbah, ki ne reagirajo na druga zdravljenja.

Kdaj obiskati zdravnika?

Obisk pri zdravniku je priporočljiv, če folikulitis traja dlje kot nekaj dni kljub domači negi, se poslabšuje ali se razširi na večja območja kože.

Če se pojavijo gnojni mehurčki ali večji abscesi, ki povzročajo močno bolečino ali vročino, je nujen obisk pri zdravniku.

Če po britju opazite rdeče, srbeče izpuščaje, ki postanejo gnojni in se širijo, se priporoča pregled pri dermatologu.

Huda okužba lahko zahteva antibiotike ali druge postopke za preprečitev zapletov, kot je brazgotinjenje.