Suha koža na rokah - vzroki in njihova razlaga
Suha koža na rokah nastane zaradi pogostega umivanja, hladnega vremena, agresivnih čistil in staranja, kar oslabi naravno kožno bariero.
Suha koža na rokah se najpogosteje pojavi zaradi pomanjkanja vlage v zgornjih plasteh kože, kar vodi v razgradnjo lipidne bariere in posledično izgubo naravne zaščite pred izsušitvijo. Največkrat se vzroki skrivajo v prepogostem umivanju rok, izpostavljenosti nizkim temperaturam ter uporabo agresivnih čistil.
Za več informacij o vzrokih in načinih za preprečevanje suhe kože na rokah, preberite naš članek o suhi koži.
KATERI SO NAJPOGOSTEJŠI VZROKI ZA NASTANEK SUHE KOŽE NA ROKAH
Najpogostejši vzroki za nastanek suhe kože na rokah so:
-
pogosto umivanje rok z milom.
-
izpostavljenost hladnemu in suhemu vremenu.
-
uporaba agresivnih čistil in detergentov.
-
pogosta uporaba dezinfekcijskih sredstev, ki vsebujejo alkohol.
-
staranje in s tem povezana zmanjšana proizvodnja naravnih olj v koži.
-
zdravstvena stanja, kot so ekcemi, luskavica in diabetes.
Suha koža na rokah je posledica kombinacije zunanjih in notranjih dejavnikov, ki vplivajo na kožno pregrado. Pogosto umivanje rok z mili odstrani naravna lipidna olja, ki so ključna za vzdrževanje hidracije kože.
Lipidna bariera je zaščitna plast, ki preprečuje izhlapevanje vode iz epidermisa (zgornje plasti kože), in ko je ta bariera oslabljena, koža izgublja vlago.
Hladno in suho vreme zmanjšuje vlažnost zraka, kar dodatno pospeši transepidermalno izgubo vode, kar pomeni, da koža izgublja vlago hitreje, kot jo lahko nadomesti.
Agresivna čistila in detergenti vsebujejo surfaktante (snovi, ki zmanjšujejo površinsko napetost tekočin), ki prav tako poškodujejo lipidno bariero, kar vodi do suhe, razpokane kože.
Alkohol v dezinfekcijskih sredstvih hitro izhlapeva in s seboj potegne tudi vlago s površine kože, kar še dodatno izsuši kožo. S staranjem se zmanjšuje proizvodnja naravnih olj zaradi upada delovanja sebacealnih žlez (žlez lojnic), kar pomeni, da starejša koža proizvaja manj zaščitnih lipidov.
Trda voda, ki vsebuje visoko raven kalcija in magnezija, lahko med umivanjem pusti ostanke na koži, ki zmanjšujejo sposobnost kože za zadrževanje vlage.
Dolgotrajna izpostavljenost vročini ali klimatskim napravam znižuje relativno vlažnost zraka, kar vodi v sušenje kože.
Zdravstvena stanja, kot so ekcem in luskavica, povzročajo motnje v normalnem delovanju kožne bariere, kar vodi v kronično suho kožo.
Pomanjkanje redne uporabe vlažilnih krem pomeni, da koži primanjkuje potrebnih humektantov (snovi, ki vežejo vlago) in emolientov (snovi, ki zmehčajo in gladijo kožo). Rokavice, ki ne omogočajo dihanja, lahko povzročijo znojenje, kar lahko paradoksalno prispeva k dehidraciji kože, ko se vlaga iz kože hitro izhlapi, ko rokavice odstranimo.
ZAKAJ JE POGOSTO UMIVANJE ROK VZROK ZA NASTANEK SUHE KOŽE NA ROKAH
Pogosto umivanje rok z milom lahko vodi do suhe kože zaradi odstranjevanja ključnih lipidnih olj, ki so bistvena za ohranjanje hidracije in celovitosti kožne pregrade.
Lipidna bariera je sestavljena iz maščobnih molekul, ki zapolnjujejo prostor med celicami v epidermisu (zgornji plasti kože) in preprečujejo prekomerno izhlapevanje vode.
Ko se roke pogosto umivajo z milom, zlasti z močnimi detergenti ali surfaktanti (snovi, ki zmanjšujejo površinsko napetost), se lipidna bariera postopoma tanjša in izgubi sposobnost učinkovitega zadrževanja vlage. Vsako umivanje lahko odstrani do 25% naravnih olj iz kože, kar pomeni, da pri pogostem umivanju ta zaščitna plast ne dobi dovolj časa za obnovo, ena izmed posledic pa je lahko suha koža.
Poleg tega alkalna narava večine mil moti naravni pH kože (ki je običajno rahlo kisel), kar še dodatno oslabi kožno pregrado in poveča tveganje za izsušitev. To je še posebej problematično, ker poškodovana lipidna bariera pomeni, da koža ne more zadržati dovolj humektantov, to pa vodi do dehidracije površinskih plasti kože.
Nadalje, pogosto umivanje spodbuja vnetje v koži, kar lahko povzroči draženje in srbenje, kar še dodatno spodbuja suhost in luščenje. Pogosto umivanje je še posebej problematično pri ljudeh s predispozicijo za ekcem ali druge kožne bolezni, kjer je kožna bariera že naravno šibkejša.
Rezultat je kronično suha, razpokana in ranljiva koža, ki ne more več učinkovito opravljati svoje zaščitne funkcije, kar povečuje tveganje za okužbe in vnetja.
ZAKAJ JE IZPOSTAVLJENOST HLADNEMU IN SUHEMU BREMENU VZROK SUHE KOŽE NA ROKAH
Izpostavljenost hladnemu in suhemu vremenu je glavni vzrok za suho kožo na rokah, saj okoljski dejavniki vplivajo na naravno lipidno bariero in sposobnost kože, da zadrži vlago.
Hladne temperature zmanjšujejo relativno vlažnost zraka, kar pomeni, da zrak vsebuje manj vodne pare, zaradi česar voda hlapi iz kože.
Ta proces povzroči, da koža izhlapeva vlago hitreje, kot jo lahko nadomesti, kar vodi do izsušitve in dehidracije zgornjih plasti kože.
Ko se koža izpostavi nizkim temperaturam, se krvne žile zožijo, kar zmanjša pretok krvi in oskrbo s hranili v koži. Posledično se zmanjša aktivnost sebacealnih žlez (žlez lojnic), ki proizvajajo naravna olja, potrebna za zaščito in vlaženje kože.
Hladno vreme pogosto spremlja tudi močan veter, ki dodatno odstranjuje vlago z površine kože in povzroča mikroskopske poškodbe, kar povečuje občutek suhosti.
Pri suhem vremenu, zlasti v zimskih mesecih, ko je ogrevanje v zaprtih prostorih običajno, se nivo vlage v zraku še dodatno zniža, kar povečuje tveganje za suhost.
Filaggrin je beljakovina, ki igra ključno vlogo pri ohranjanju vlažnosti kože in je pogosto okrnjena v hladnih in sušnih razmerah, kar dodatno poslabša stanje.
Vse to vodi do občutka napetosti, srbenja in razpokane kože, kar lahko povzroči še večje težave, kot so okužbe ali dermatitis. Zato je redna uporaba vlažilnih krem, ki vsebujejo humektante, ključnega pomena za ohranjanje hidracije kože v hladnih in suhih pogojih.
KAKO UPORABA AGRESIVNIH ČISTIL IN DERTERGENTOV VPLIVA NA SUHO KOŽO NA ROKAH
Uporaba agresivnih čistil in detergentov predstavlja pomemben vzrok za nastanek suhe kože na rokah, saj ti izdelki pogosto vsebujejo surfaktante, ki odstranjujejo naravna lipidna olja in s tem oslabijo lipidno bariero kože.
Lipidna bariera je ključna za ohranjanje vlažnosti, saj deluje kot zaščitna plast, ki preprečuje transepidermalno izgubo vode.
Raziskave kažejo, da lahko agresivna mila in detergenti odstranijo do 30 % naravnih olj s kože že pri prvem stiku.
Zaradi te izgube se epidermis, hitro dehidrira, posledice pa se kažejo kot srbenje in razpokana koža. Poleg tega lahko nekatere sestavine, kot so alkohol in parabeni, povzročijo draženje in alergijske reakcije, kar še dodatno poslabša stanje kože.
Čeprav so čistila pogosto zasnovana za uničevanje mikrobov, lahko njihova pogosta uporaba privede do kronično suhe kože in imunski odziv, ki se razvije v vnetje.
Koža se lahko začne luščiti in postane bolj občutljiva na okoljske dejavnike, kar povečuje tveganje za okužbe.
Da bi zmanjšali učinke agresivnih čistil, je priporočljivo uporabljati zaščitne rokavice in nadomestiti močne detergente z blagimi, vlažilnimi alternativami ter redno uporabljati vlažilne kreme, ki obnovijo lipidno bariero in ohranjajo vlago v koži.
ZAKAJ POGOSTA UPORABA DEZINFEKCIJSKIH SREDSTEV POVZROČI SUHO KOŽO NA ROKAH
Pogosta uporaba dezinfekcijskih sredstev, ki vsebujejo alkohol, je znan vzrok za nastanek suhe kože na rokah, saj alkohol deluje kot topilo, ki hitro izhlapeva in odvzema vlago s površine kože.
Alkohol, predvsem etanol in izopropanol, je učinkovit pri uničevanju mikrobov, vendar tudi močno poškoduje lipidno bariero – zaščitno plast kože, ki preprečuje prekomerno izgubo vode.
Ko se alkohol nanese na kožo, odstrani do 40% naravnih lipidnih olj, kar vodi do transepidermalne izgube vode.
Pomanjkanje lipidov povzroči, da koža postane suha, hrapava in razpokana, kar povzroča občutek napetosti in srbenja.
Poleg tega alkohol povečuje pH kože, kar povzroči, da se naravni ekosistem kože, znan kot mikrobiom, poruši. Ta mikrobiom je pomemben za zaščito kože pred patogeni in ohranjanje njenega zdravja.
Zmanjšanje dobrih bakterij lahko vodi do prekomerne rasti škodljivih mikroorganizmov, kar lahko še dodatno povzroči draženje in vnetje.
Raziskave kažejo, da lahko redna izpostavljenost alkoholnim dezinfekcijskim sredstvom vodi do stanja, znanega kot kontaktni dermatitis, ki se kaže kot suha, rdeča in srbeča koža.
Pomembno je, da se po uporabi dezinfekcijskega sredstva vedno nanese vlažilna krema, ki vsebuje humektante, kot je glicerin, da se povrne vlaga in obnovi lipidna bariera.
S pravilnim ravnanjem in uporabo zaščitnih sredstev lahko zmanjšamo učinke, ki jih povzročajo alkoholna dezinfekcijska sredstva, ter ohranimo zdravje in vlažnost kože na rokah.
ZAKAJ JE STARANJE IN ZMANJŠANA PROIZVODNJA NARAVNIH OLJ V KOŽI VZROK ZA SUHO KOŽO NA ROKAH ?
S staranjem se naravna proizvodnja lipidov in sebuma v koži zmanjšuje, kar je ključen dejavnik za razvoj suhe kože na rokah.
Sebum je naravno olje, ki ga proizvajajo sebacealne žleze in igra pomembno vlogo pri ohranjanju hidracije in zaščiti kože.
S starostjo se aktivnost teh žlez zmanjšuje, kar vodi do zmanjšanja maščobnih molekul, potrebnih za ohranjanje lipidne barriere.
Raziskave so pokazale, da se lahko vsebnost sebuma v koži zmanjša za več kot 50% med 30. in 70. letom starosti, kar povzroča občutek suhosti in napetosti.
Poleg zmanjšane proizvodnje sebuma se tudi struktura kože s staranjem spreminja. V koži je z leti vedno manj kolagena in elastina, zaradi česar postane tanjša in manj elastična. Koža postane bolj ranljiva in nagnjena k poškodbam, kar dodatno poslabša stanje suhe kože.
Manjša količina vlage v koži lahko pripelje do razvoja gub in povečanega občutka srbenja.
Poleg tega se s staranjem zmanjšuje tudi sposobnost kože za obnavljanje in regeneracijo, kar pomeni, da se tudi poškodbe težje zacelijo.
Staranje prinaša tudi hormonske spremembe, ki vplivajo na sposobnost kože, da zadrži vlago.
Da bi ohranili mladosten videz in napeto, navlaženo kožo, je pomembno redno uporabljati vlažilne kreme, ki vsebujejo humektante in snovi, ki pomagajo zmehčati in gladiti kožo ter izboljšujejo njeno teksturo (emoliente), ter slediti smernicam zdrave prehrane, ki je bogata z antioksidanti.
ZDRAVSTVENA STANJA KI VPLIVAJO NA SUHO KOŽO NA ROKAH
Zdravstvenih stanja, ki vplivajo na suho kožo na rokah so:
- Ekcem (atopijski dermatitis)
- Luskavica
- Diabetes (diabetična dermopatija)
- Hipo- ali hipertiroidizem
- Dehidracija
- Seboroični dermatitis
- Alergijski kontaktni dermatitis
- Psoriatični artritis
- Nefrotski sindrom
- Kronične bolezni jeter (npr. ciroza)
Zdravstvena stanja, kot so ekcem, luskavica in diabetes, igrajo pomembno vlogo pri nastanku suhe kože na rokah, saj vplivajo na funkcionalnost lipidne barriere in normalno delovanje kože.
Ekcem, znan tudi kot atopijski dermatitis, povzroča vnetje kože, ki vodi do zmanjšane sposobnosti kože, da zadrži vlago, kar posledično povzroča izsušitev, srbenje in pordelost.
Pri ekcemu je pogosto okrnjena produkcija filagrina, beljakovine, ki je ključna za ohranjanje hidracije kože.
Raziskave kažejo, da lahko pomanjkanje filagrina poveča tveganje za suho kožo za do 80%.
Luskavica je avtoimunska bolezen, ki povzroča prekomerno rast kožnih celic in nastanek luskavih, suhih madežev.
Ta pospešena obnova kožnih celic moti normalno delovanje kože in zmanjša sposobnost zadrževanja vlage, kar vodi do suhe, razpokane kože.
V primeru diabetesa se spremeni tudi krvni obtok in lahko pride do nevropatije, kar zmanjša sposobnost telesa za regeneracijo kože.
Diabetes pogosto vodi do suhega sindroma, kjer koža ne more učinkovito zadrževati vlage, kar še dodatno poslabša stanje suhe kože.
Ljudje s sladkorno boleznijo so tudi nagnjeni k glivičnim okužbam in drugim zapletom, ki lahko povzročijo dodatno izsuševanje.
Poleg tega se z diabetesom zmanjšuje sposobnost kože, da se regenerira po poškodbam, kar pomeni, da rane in razpoke na koži trajajo dlje, kar vodi do povečane suhosti in vnetja.
Za upravljanje suhe kože pri teh stanjih je ključnega pomena redno uporabljati vlažilne kreme in slediti priporočilom zdravstvenih delavcev za obvladovanje osnovnih bolezni.
ZAKAJ SO RAVNO TA ZDRAVSTVENA STANJA VZROK ZA NASTANEK SUHE KOŽE NA ROKAH
Zdravstvena stanja, kot so ekcem, luskavica in diabetes, so pogosti vzroki za suho kožo na rokah, saj vplivajo na naravne mehanizme kože, ki ohranjajo vlažnost in zaščito.
Ekcem, znan tudi kot atopijski dermatitis, oslabi lipidno bariero, kar vodi do transepidermalne izgube vode. Osebe z ekcemom pogosto poročajo o suhi koži, saj raziskave kažejo, da 30 % bolnikov kaže zmanjšano raven filagrina, ključnega proteina za ohranjanje vlage.
Luskavica, avtoimunska motnja, vodi do pospešene rasti kožnih celic, kar ustvarja suhe, luskaste plake; študije kažejo, da več kot 80 % bolnikov z luskavico trpi za suhostjo kože zaradi te nepravilnosti.
Diabetes, zlasti v povezavi z diabetično dermopatijo, povzroča pomanjkanje vlažnosti in slabo prekrvavitev, kar vodi do suhe kože na več kot 50 % diabetikov.
Hipo- in hipertiroidizem vplivata na ravnovesje lipidov in vlažnosti v koži, kar lahko povzroči suhost in hrapavost.
Dehidracija, pogosto povezana s kroničnimi stanji, vodi do izgube vlage, kar povečuje tveganje za suho kožo.
Seboroični dermatitis in alergijski kontaktni dermatitis povzročata vnetje in draženje, kar prispeva k suhosti.
Psoriatični artritis in nefrotski sindrom vplivata na sposobnost kože, da zadrži vlago, kar dodatno poslabša stanje.
Kronične bolezni jeter, kot je ciroza, prav tako povzročajo spremembe v ravni lipidov, kar vpliva na hidratacijo kože.
Ta stanja tako vplivajo na strukturo in funkcionalnost kože, kar zahteva ustrezno nego in zdravljenje za ohranjanje zdrave kože.
Vir o študiji o suhi koži na rokah si lahko preberete tukaj.
Če vam je bil članek zanimiv, si lahko preberete tudi naš članek o suhi koži na nogah.
VIRI: