Rdečina kože - Kaj jo povzroči
Rdečina kože je težava, s katero se srečamo skoraj vsi. Razlogov za pojav je veliko in vas znajo močno presenetiti.
Pordelost kože ali pojav rdečih lis ima lahko številne različne vzroke, med katerimi so opekline, alergijske reakcije, okužbe in kožna stanja, kot je seboroični dermatitis.
Pri ljudeh s temnejšo poltjo ne pride do pordečitve, temveč prizadeta koža še bolj potemni.
V tem članku se bomo poglobili v različne vzroke za pojav pordelosti kože.
KATERE OPEKLINE POVZROČAJO RDEČINO KOŽE
Opekline povzročajo pordelost kože zaradi različnih dejavnikov in povzročajo različne vrste poškodb glede na njihov izvor. Lahko so toplotne, kemične, električne ali sončne narave. Ti dejavniki poškodujejo zgornje plasti kože (epidermis), kar povzroči vnetni odziv.
Pri tem se sprostijo mediatorji vnetja, kot so histamin in prostaglandini, ki povzročajo vazodilatacijo – širjenje krvnih žil.
Posledično kri hitreje priteka na prizadeto mesto in to povzroči vidno rdečino (eritem).
Ko nas opeče sonce nam UV-sevanje poškoduje kožne celice, kar povzroči vnetje in rdečico, ki se običajno pojavi nekaj ur po izpostavitvi.
To je zaščitni mehanizem telesa, ki poskuša poškodovane celice nadomestiti z novimi.
V hujših primerih, kot so opekline zaradi vročih tekočin, pride do resnejših poškodb kože, kar lahko vodi do nastanka mehurjev in dolgotrajne rdečice.
V nadaljevanju vam bomo predstavili še različne tipe opeklin.
SONČNE OPEKLINE
Sončne opekline se pojavijo zaradi izpostavljenosti ultravijoličnim (UV) žarkom, ki poškodujejo kožo. UVB-žarki prodrejo v zgornjo plast kože (epidermis) in povzročijo poškodbe DNK v kožnih celicah.
Telo nato sproži vnetni proces, da popravi te poškodbe. V tem procesu se sproščata histamin in prostaglandini, ki razširijo krvne žile (vazodilatacija), kar poveča pretok krvi na poškodovano območje.
Povečana prekrvavitev se kaže kot rdečina oziroma eritem.
Na primer, po celodnevnem izpostavljanju soncu brez zaščite se koža lahko začne rdečiti že po nekaj urah.
To je telesni odziv na poškodbe kožnih celic zaradi UV-sevanja, ki jih mora telo popraviti ali odstraniti.
Opekline dosežejo svoj vrh po 24 do 48 urah, rdečica pa postopoma izgine, ko telo obnovi poškodovane celice z novimi.
Poleg rdečine lahko opazimo tudi luščenje kože, kar nakazuje proces obnavljanja.
TERMIČNE OPEKLINE
Termične opekline nastanejo zaradi izpostavljenosti visokim temperaturam, ki poškodujejo kožo.
Opekline delimo na tri vrste:
- površinske opekline,
- opekline delne debeline,
- globoke opekline.
Površinske opekline prizadenejo zgolj zgornjo plast kože (epidermis), kar povzroči rdečico, bolečino in vnetje. Rdečico povzroči širjenje krvnih žil (vazodilatacija) kot reakcija na toplotno poškodbo.
Ko koža pride v stik z vročim predmetom, na primer med kuhanjem na štedilniku, toplota prodre v epidermis in poškoduje celice.
Poškodovane celice sprostijo vnetne mediatorje, kot je histamin, kar vodi do vazodilatacije. To poveča pretok krvi na prizadeto mesto, kar se kaže kot rdečica.
Če se, denimo, dotaknete vroče posode, koža takoj reagira z bolečino in rdečico.
Po nekaj minutah lahko opazite oteklino, saj telo začne zbirati tekočino na poškodovanem območju, da omeji škodo in odstrani poškodovane celice.
Ta odziv je naravna obramba telesa pred poškodbami.
KEMIČNE OPEKLINE
Kemične opekline nastanejo, ko koža pride v stik s snovmi, ki povzročijo poškodbo tkiva. Te snovi vključujejo kisline, baze (lužine), razkužila in nekatere industrijske kemikalije, kot so belila, amonijak in klorovodikova kislina.
Ko pride do stika z agresivno kemikalijo, ta poškoduje zaščitni sloj kože in povzroči denaturacijo proteinov, kar vodi do poškodbe tkiva.
Ta proces sproži vnetni odziv, širjenje krvnih žil (vazodilatacijo) in posledično rdečino kože.
Primer iz vsakdanjega življenja je stik z razlitim čistilom za odtoke, ki lahko povzroči močno draženje in opekline.
Resnost kemičnih opeklin je odvisna od vrste kemikalije, njene koncentracije in dolžine izpostavljenosti.
Na primer, kisline pogosto povzročijo bolj površinske poškodbe, medtem ko baze lahko prodrejo globlje, saj razgrajujejo maščobe v tkivu.
Zato so opekline, ki nastanejo ob stiku z bazami, kot je amonijak, lahko hujše in bolj obsežne.
POZOR: Pri kemični opeklini je ključno najprej odstraniti kemikalijo s kože!
ELEKRIČNE OPEKLINE
Električne opekline nastanejo, ko električni tok prehaja skozi telo, kar lahko povzroči različne stopnje poškodb. Opekline se delijo na površinske, opekline delne debeline in globoke opekline.
Površinske opekline vplivajo le na zgornjo plast kože, opekline delne debeline zajamejo globlje plasti kože, medtem ko globoke opekline vplivajo na mišice in kosti.
Ko električni tok potuje skozi telo, povzroči segrevanje tkiv, kar vodi do denaturacije proteinov in poškodb celic.
Poškodovane krvne žile se razširijo, kar poveča pretok krvi v prizadetem predelu in povzroči vnetni odziv. Rdečina je posledica povečanega pretoka krvi in sproščanja vnetnih mediatorjev.
Podoben primer je stik z neizoliranim električnim kablom, kjer pride do električnega udara. Tok prehaja skozi kožo in povzroči poškodbe tkiva ter rdečino.
Resnost električnih opeklin je odvisna od napetosti, jakosti toka in trajanja stika z virom elektrike. Višja napetost in daljša izpostavljenost povečata možnost za resnejše poškodbe in globoke opekline.
Električne opekline lahko povzročijo tudi notranje poškodbe, ki morda niso takoj opazne.
POZOR: Pri električnih opeklinah je pomembno, da se oseba takoj umakne od vira elektrike in poišče nujno medicinsko pomoč!
OPEKLINE ZARADI TRENJA
Opekline zaradi trenja nastanejo, ko koža drsi ob trdo površino, kar povzroči poškodbe na njenem površju. Te opekline lahko razvrstimo na površinske, delne debeline in globoke.
Površinske opekline prizadenejo samo zgornjo plast kože, opekline delne debeline segajo globlje, medtem ko globoke opekline lahko poškodujejo tudi tkivo pod kožo.
Pri trenju se koža segreva zaradi intenzivnega stika in pritiska, kar vodi do poškodb kožnih celic in krvnih žil.
Poškodovane celice sprostijo vnetne snovi, ki povečajo pretok krvi na prizadeto mesto. Zaradi tega se pojavi rdečica in oteklina.
Podoben primer je drgnjenje kože ob kolesarski sedež med dolgo vožnjo, kjer zaradi nenehnega trenja pride do segrevanja in poškodbe kože.
Rdečica je znak vnetnega procesa in povečanega pretoka krvi v tem delu.
Resnost opeklin zaradi trenja je odvisna od trajanja in intenzivnosti stika. Daljši stik in močnejše trenje povzročata hujše poškodbe in večjo rdečico.
Opekline zaradi trenja so pogoste v športih in fizičnih aktivnostih, kjer se koža dalj časa drgne ob opremo ali oblačila.
POZOR: Ustrezno zdravljenje vključuje hlajenje poškodovanega dela kože in preprečevanje nadaljnjega trenja!
RADIACIJSKE OPEKLINE
Radiacijske opekline nastanejo zaradi izpostavljenosti različnim vrstam ionizirajočega sevanja, kot so ultravijolični (UV) žarki, rentgenski žarki in gama žarki.
Te opekline se delijo na površinske, delne debeline in globoke. Površinske opekline vplivajo na zgornje plasti kože, opekline delne debeline segajo globlje, medtem ko globoke opekline prizadenejo tudi podkožno tkivo.
Koža, ki je izpostavljena sevanju, doživi poškodbe DNK v kožnih celicah. Te poškodbe sprožijo vnetne odzive in spremembe v krvnih žilah.
Rdečica kože je posledica povečanega pretoka krvi v prizadetem območju. Poškodovane celice izločajo vnetne mediatorje, kar povzroča otekanje in rdečico.
Podoben primer je dolgotrajna izpostavljenost sončnim žarkom brez zaščite, kjer UV-sevanje poškoduje kožne celice, kar sproži vnetno reakcijo.
Ta proces povzroči večji pretok krvi in posledično rdečico. Podobno lahko dolgotrajna izpostavljenost drugim vrstam ionizirajočega sevanja, kot so rentgenski žarki pri medicinskih postopkih, povzroči podobne poškodbe.
Površinske radiacijske opekline lahko povzročijo rahlo rdečico in suhost, medtem ko hujše oblike, ki prizadenejo globlje plasti kože, povzročajo resnejše simptome.
POZOR: Za zaščito pred poškodbami kože je ključno omejiti izpostavljenost sevanju in uporabljati ustrezne zaščitne ukrepe!
Zdaj, ko ste se seznanili z opeklinami, ki povzročajo rdečino kože, preberite naprej, da spoznate, katere alergijske reakcije lahko prav tako povzročijo rdečico.
KATERE ALERGIJSKE REAKCIJE POVZROČAJO RDEČINO KOŽE
Alergijske reakcije, ki povzročajo rdečino kože, vključujejo naslednje oblike:
- Kontaktni dermatitis: Pojavi se, ko koža pride v stik z alergeni ali dražilnimi snovmi, kot so rastlinski izvlečki ali kemikalije.
- Atopijski dermatitis: Kronična kožna bolezen, pogosto povezana z drugimi alergijami, kot so seneni nahod ali astma.
- Koprivnica (urtikarija): Nastane zaradi alergijske reakcije na hrano, zdravila ali pike insektov, kar povzroči rdeče, srbeče izpuščaje.
- Angioedem: Gre za izrazito otekanje kože in podkožnega tkiva, ki ga lahko povzročijo alergije na hrano, zdravila ali piki insektov.
Ko alergeni pridejo v stik s kožo, sprožijo imunski sistem, ki sprosti histamin in druge vnetne snovi. Ti kemični signali povzročijo širjenje krvnih žil, kar vodi do rdečice in otekanja prizadetega dela kože.
Na primer, kontaktni dermatitis se lahko razvije, ko oseba nosi nakit iz niklja, kar povzroči srbečico in rdečico na mestu stika.
Pri koprivnici, ki jo lahko sproži uživanje določene hrane, se na koži pojavijo rdeče, srbeče izbokline.
Angioedem predstavlja hitro otekanje globljih plasti kože, pogosto v predelu obraza, ustnic, jezika, grla ali rok. Oteklina nastane zaradi nenormalnega kopičenja tekočine v podkožju, kar povzroči znatno povečanje prizadetega območja.
Na primer, po piku čebele lahko pride do otekanja okoli oči in ust, ko telo reagira na alergen.
Vse te alergijske reakcije se kažejo z rdečino kože zaradi povečanega pretoka krvi in vnetnega odziva, ki ga sproži imunski sistem ob stiku z alergeni.
Pomembno je prepoznati in se izogibati sprožilcem, da bi ublažili te simptome.
Preberite naprej, kaj še lahko povzroči rdečico kože – zadnji razlog je mnoge presenetil!
KAKO VROČINSKI IZPUŠČAJ POVZROČI RDEČINO KOŽE
Vročinski izpuščaj povzroča rdečico kože zaradi naslednjih razlogov:
- Zamašitev znojnih žlez: Ko so znojne žleze blokirane, znoj ne more normalno izhajati iz kože.
- Prekomerno znojenje: Prekomerno potenje, zlasti v vročem in vlažnem okolju, lahko sproži izpuščaje.
- Povišana telesna temperatura: Višja telesna temperatura poveča pretok krvi v koži, kar vodi do rdečice.
Ko so znojne žleze zamašene, znoj ostane ujet v koži, kar povzroči draženje in vnetje.
To povzroča rdečico in srbečico na prizadetem predelu. Ko se telo segreje, se poskuša ohladiti s povečanjem pretoka krvi v kožo, kar širi krvne žile in povzroča rdečico.
Na primer, vročinski izpuščaj se lahko pojavi pri dojenčkih, ki so v vročih razmerah oblečeni v preveč slojev oblačil.
Prekomerna toplota in vlaga v oblačilih povzročita zamašitev znojnih žlez, kar vodi do majhnih rdečih izpuščajev in srbenja.
Pri odraslih lahko dolgotrajno potenje med fizično aktivnostjo, še posebej v neprepustnih oblačilih, povzroči podobne težave.
V obeh primerih blokirane znojne žleze in prekomerno potenje povečata pretok krvi in vnetje, kar povzroči rdečico kože.
Ohlajanje telesa in nošenje zračnih oblačil lahko zmanjšata tveganje za pojav vročinskega izpuščaja.
ROSACEA - zelo pogost povzročitelj rdečine kože
Rosacea povzroča rdečico kože zaradi naslednjih razlogov:
- Razširitev kapilar: Razširitev majhnih krvnih žil na površini kože vodi do vidne rdečice.
- Vnetje: Kronično vnetje povzroča povečano prekrvavitev v koži, kar prispeva k rdečici.
- Povečana občutljivost: Koža postane bolj dovzetna za dražilne dejavnike, kar sproži rdečico.
Rosacea je stanje, pri katerem se majhne krvne žile na obrazu razširijo, kar povzroči rdečico in občutek toplote v prizadetih predelih. Ko se kapilare razširijo, povečan pretok krvi privede do značilne pordelosti kože.
Koža pri ljudeh z rosaceo pogosto burno reagira na dražilne snovi, kot so začinjena hrana, alkohol ali vročina.
Na primer, če oseba z rosaceo pije vroče napitke, lahko to povzroči širjenje krvnih žil, kar vodi do začasne pordelosti obraza. Prav tako lahko izpostavljenost sončni svetlobi ali ekstremnim temperaturam poslabša simptome.
Rosacea lahko povzroči tudi nastanek majhnih, rdečih izpuščajev ali gnojnih mehurčkov, kar še dodatno spremeni videz kože.
Pomembno je, da osebe z rosaceo sprejmejo ukrepe za zmanjšanje izpostavljenosti dejavnikom, ki sprožajo rdečico.
Med te ukrepe sodijo izogibanje vročim napitkom, začinjeni hrani in skrajnostim v temperaturi, kar lahko pripomore k zmanjšanju simptomov in zmanjšanju rdečice.
PSORIAZA IN RDEČINA KOŽE
Psoriaza povzroča rdečico kože zaradi posebnih vnetnih procesov in nenormalnega delovanja imunskega sistema. Tukaj so mehanizmi, kako psoriaza vodi do rdečice:
- Pospešena rast kožnih celic: Psoriaza pospeši delitev kožnih celic, kar povzroči kopičenje novih celic na površini kože.
- Vnetje: Vnetni odzivi aktivirajo imunski sistem, ki sprošča vnetne citokine. Ti povzročijo širjenje krvnih žil in povečajo njihovo prepustnost.
- Povečana prekrvavitev: Razširitev krvnih žil v prizadetih predelih povečuje pretok krvi, kar vodi do opazne rdečice in občutka toplote.
- Keratinski plaki: Na koži se pojavijo debeli, luskasti keratinski plaki, ki jih pogosto obdaja rdeč rob.
Predstavljajte si, da koža na kolenih nenehno drgne ob trde hlače, kar vodi do lokalnega draženja in rdečice zaradi povečanega pretoka krvi. Podobno psoriaza povzroči vnetne procese, ki pospešijo rast celic in širjenje krvnih žil, kar vodi do kronične rdečice in luskavih plakov. To stanje pogosto povzroča srbenje in nelagodje.
Psoriaza nastane zaradi nepravilnega delovanja imunskega sistema, ki vpliva na kožno pregrado, kar se kaže kot rdeče, suhe lise na različnih delih telesa, najpogosteje na komolcih, kolenih in lasišču.
CELULITIS
Celulitis povzroča rdečino kože zaradi bakterijske okužbe in posledičnega vnetja. Tukaj so ključni dejavniki, kako celulitis povzroči rdečico:
- Bakterijska okužba: Celulitis je posledica bakterijske okužbe, običajno s Staphylococcus ali Streptococcus bakterijami, ki vstopijo skozi poškodovano kožo.
- Vnetni odziv: Imunski sistem se odzove na bakterije z vnetjem, kar poveča prepustnost in širitev krvnih žil.
- Povečana prekrvavitev: Širjenje krvnih žil omogoča večji pretok krvi na prizadeto mesto, kar povzroči rdečino in občutek toplote.
- Kopičenje tekočine: Vnetje povzroči kopičenje tekočine v tkivih, kar prispeva k otekanju in rdečici.
Predstavljajte si majhno ureznino na nogi, ki se okuži z bakterijami. Imunski sistem se odzove z vnetjem, kar poveča pretok krvi, kar vodi do rdečice in otekline. Pri celulitisu se ta proces razširi na večje območje kože, kar povzroča široko rdečino in neugodje.
ZDRAVLJENJE CELULITIS-a
- Antibiotiki: Celulitis se zdravi z antibiotiki, ki uničijo bakterije. Pomembno je, da terapijo zaključite v celoti. Kompresija:
- Uporaba kompresijskih povojev lahko zmanjša oteklost in izboljša prekrvavitev.
- Počitek: Prizadeto območje je treba počivati, da se zmanjša obremenitev in pospeši celjenje.
- Hidratacija in nega kože: Kožo je treba vzdrževati hidrirano z blagimi vlažilnimi sredstvi, da se prepreči draženje.
- Hladni obkladki: Hladni obkladki pomagajo zmanjšati rdečino in oteklino.
- Spremljanje: Redno spremljanje stanja in posvet z zdravnikom sta nujna za preprečevanje napredovanja okužbe.
Čeprav celulitis lahko povzroči resne težave, je ob pravočasnem in pravilnem zdravljenju mogoče učinkovito nadzorovati simptome in preprečiti zaplete.
Razumevanje vzrokov rdečice kože je ključno za njeno pravilno nego in obvladovanje težav, ne glede na to, ali gre za opekline, alergijske reakcije ali kožne bolezni, kot je psoriaza ali celulitis.
Za dodatne informacije o seboroičnem dermatitisu lasišča in njegovem vplivu na vsakdanje življenje, si oglejte članek na povezavi.
Če pa vas zanima, kako se ta težava kaže pri dojenčkih, vam priporočamo, da preberete našo vsebino o seboroičnem dermatitisu pri dojenčkih.
Te informacije in nasveti vam lahko pomagajo pri razumevanju obvladovanju teh težav, ter vam s tem izboljšajo kakovost življenja.
Viri:
Mayo Clinic - Seborrheic Dermatitis